SEYAHAT ACENTALARIMIZIN SAĞLIK TURİZMİNE ENTEGRASYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mayıs 31st, 2016 | by admn
SEYAHAT ACENTALARIMIZIN SAĞLIK TURİZMİNE ENTEGRASYON TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Haberler
0

Türkiye Sağlık Turizm Geliştirme Konseyi Derneği (THTC) nin, organize ettiği “Seyahat Acentelerinin Sağlık Turizmine Entegrasyonu Çalıştayı “sağlık kurumları ve seyahat acenteleri tarafından büyük ilgi ile karşılandı.

25 Mayıs 2016 tarihinde Elite World İstanbul otelde Türkiye Seyahat Acenteleri birliği (TÜRSAB ) ve İstanbul Kalkınma Ajansı (ISKA) iş birliği ile düzenlenen çalıştayda turizm acenteleri ve sağlık kuruluşları ilk defa ve geniş çaplı olarak bir araya geldi.
32 ilden 287 acente, 311 temsilci katıldı ve Konsey üyesi 20 sağlık kurumu 6 ilden katılım göstermek sureti ile kendilerini ve verdikleri sağlık hizmetlerini katılan acentelere anlattılar. Acente ve sağlık kuruluşlarıyla birlikte 350 yi aşan katılımcıyla, sağlık turizminde birlikte neler yapılabileceği ve işbirlikleri konuşuldu.
Açılış konuşmaları ve katılımcı firmaların 10 dk’lık sunumları sonrası B2B görüşmelerin yapıldığı çalıştay, sağlık turizmi aktörleri açısından oldukça verimli geçti.

Açılış Konuşmaları
THTC Genel Koordinatörü Şadan Cerit’in moderatörlüğünde gerçekleşen çalıştayda açılış konuşmasını yapan Liv Hastanesi Grup Koordinatörü ve THTC İcra Kurulu Başkanı Meri İstiroti dünya ve Türkiye’de sağlık turizminin yeri “ başlığı ile yaptığı konuşmada ilerleyen sağlık teknolojileri, sağlık turizminde 2023 hedefleri, Türk sağlık hizmetleri markasının tanıtımında kültürel ilişkiler ve yıldız hekimlerimizden bahsederek, sağlık turizmindeki işbirliklerinin önemine değindi. Acentelerin sağlık turizminden yeterince pay alması için sağlık kuruluşları ile yakın ve entegre çalışma yapmaları gerekliliğinin altını çizdi.
TÜRSAB YK üyesi ve Sağlık Turizm Komitesi eski başkanı Davut Günaydın yaptığı konuşmada, bugüne kadar STK’ların bireysel olarak girişimlerde bulunduğunu, ancak bireysel çalışmaların yeterince katkı sağlayamaması nedeniyle STK’ların bundan böyle iş birliği yapması ve güçlerini birleştirerek Sağlık Turizmine güçlü bir ivme kazandırması gerektiğini belirtti. Günaydın, TÜRSAB yönetimi olarak STK’larla birlikte Sağlık Turizminin güçlenmesi ve seyahat acentelerinin daha aktif rol alması gerekliliğini vurgularken, sağlık kurumlarının da 1618 sayılı yasanın seyahat acentelerine tanıdığı faaliyetlerden uzaklaşmasını ve bu görevi TÜRSAB üyesi seyahat acentelerine devretmesini istedi.
Günaydın “Bizim kapımız tüm STK lara açıktır ve açık olacaktır, projesi olan gelsin birlikte çalışalım dedi, THTC nin bu önemli projesinde TÜRSAB olarak bizde katkı sağlamak istedik ve bugün aynı çatı altında bu önemli toplantıyı gerçekleştiriyoruz “ dedi.
Karnak Travel Sağlık Turizmi Danışmanı ve THTC Acenteler Gurup Başkanı Ergun Güvenç ise konuşmasında acentelerin sağlık turizminde daha aktif rol alması gerektiğini belirterek, dünyadaki sağlık turizmi örneklerini anlattı. Acente ve sağlık kuruluşları buluşmasını sağlık turizmi çalışmaları açısından önemli bulduğunu, acentelerin özveri ile bu konuya eğilmeleri sonucu hızla entegre olarak sağlık turizminden pay alabileceklerini söyledi.

SAĞLIK TURİZM PORTALI
Çalıştayda ayrıca, TUBİTAK destekli Dr. Tayfun Ayberk tarafından 3 yıldır emek verilerek Ankara Tekno Kentte hazırlanan “Sağlık Turizm Portalı” da tanıtıldı.
Bu portal sayesinde acenteler sağlık kurumları ile tek tek anlaşma yapmalarına gerek kalmadan, acenteye gelen tedavi taleplerini sağlık turizm portalına atarak, hızla bir den fazla kurumdan teklif alabilecek ve randevularını bu sistem üzerinden yaparak hastasının tedavisini ve takibini yapabilecek, Map2Heal adı ile hayata geçek olan bu portal THTC himayesinde hizmet sunacak.
Çakmak; “Krizi fırsata çevirmek istedik”
Çalıştayda bir konuşma yapan THTC Kurucu Başkanı Emin Çakmak ;” turizmde krizi fırsata çevirmek amacıyla kriz başlar başlamaz icra kurulumuz ile bu çalıştayın yapılması konusunda 6 ay önce karar aldı. Hazırlık çalışmalarına başladık, 3 ay önce anons ettik ve THTC çağrıları sonucu 150’ye yakın acentemiz başvurdu. Katılımın daha yükselmesi için TÜRSAB yönetimini ziyaret ederek, katkı sağlamalarını ve duyuru yaparak katılımın maksimum seviyelere ulaşmasını talep ettik ve olumlu karşılandı. THTC, TÜRSAB VE ISKA iş birliği ile çalıştayımız büyük bir ilgi ile gerçekleşti “ dedi.

Çakmak konuşmasında sağlık turizmi ile 2005 de Kuveyt ziyareti esnasında THY dönem Kuveyt müdürü Tarkan İnce sayesinde tanıştığını ve THY’ nın dönem pazarlama ve satış başkanı Faruk Çizmecioğlu’nun bu turizm segmentine ve kendilerine inanarak 2005 den bu yana sağlık turizmi amacıyla yaptıkları yurtdışı ve yurt içi çalışmalarına hep destek verdiklerini belirtti.
“Bugün sağlık turizmi bu konuma geldi ise THY’ nın büyük destekleri, Turizm Bakanlığı’nın fuarlarda ve çalıştaylarda verdiği destek ve Ekonomi Bakanlığı’mızın çıkartmış olduğu sağlık turizm teşvikleri ile THTC konsey üyelerimizin, 10 yılda gerçekleştirmiş olduğumuz 94 ülkede 500 yakın etkinliğimize vermiş oldukları katılım ve katkılar sonucu bu neticelere ve başarılara birlikte imza atmıştır diyen THTC Kurucu Başkanı Çakmak, “huzurlarınızda başta THY olmak üzere tüm diğer katkı sağlayan devlet kurumları ve THTC konsey üyelerine şükranlarımı sunuyorum, bugün de ülkemizin 20 güzide THTC Konsey üyesi sağlık kuruluşu ve TÜRSAB üyesi birbirinden değerli 287 meslektaşımızı bir araya getirmekten dolayı çok mutluyum” dedi.

Çakmak ayrıca ” 2013 de 5 ilde (İstanbul-Antalya-Bursa-Ankara) yapmış olduğumuz ilk seyahat acentelerinin entegre toplantılarına her ilde 3-5 acente katılım sağlamıştı. Ancak bugün görüyorum ki 32 ilden 287 acentemiz çağrımıza cevap verdi ve bugün entegre toplantımızda bizlerle birlikte olmaları bizleri fevkalade mesut etti “ diyerek memnuniyetini dile getirdi.
Öte yandan Çakmak temmuz ortasında Sağlık Turizm Portalı’nın hayata geçeceğini de müjdeleyerek, “dünyada ilk defa bu kadar kapsamlı bir portal hizmete THTC tarafından Türkiye de hayata geçirilecek ve diğer ülkelerle de entegre olması için GHTC dünya sağlık turizm konseyi aracılığı ile dünya ülkelerinin kullanımına açılarak global sağlık turizm portalı olma unvanını alacak” dedi.
Çakmak, 10 yılda 87 ülkede 146 network ofisini hayata geçirdiklerini ve bu sayede Türkiye Sağlık turizmini daima bu ülkelerde konuşulur ve tanıtılır konuma ulaştırdıklarını, bu ofisler sayesinde bu ülkelerde çok başarılı çalıştayların yapıldığı, Türkiye sağlık turizminin etkin tanıtıldığını ifade ederek, “Dünya Sağlık Turizm Konseyi’ne 55 ülke üye ve bu üyeler arasında en yüksek üyeye ve yurtdışı network ofisine sahip 1.ülkeyiz. Bizim kadar koordineli ve etkin çalışan başka bir ülke yok, tüm diğer ülkeler konseyimizin yapısını ve çalışmalarını inceleyerek örnek almaya çalışıyorlar, bir çok ülke bizleri ülkelerine davet ederek yapmış olduğumuz bu başarılı çalışmalarımızı anlatmamızı istiyorlar, son olarak geçen ay Yunanistan turizm bakanlığı davetlisi idik Eylül ayında ise G. Kore Turizm bakanlığı davetlisi olarak Seul’ e gidip Türkiye sağlık turizmini ve başarılarımızı paylaşacağım” dedi.
20 sağlık kurumu ise yaptıkları 10 dk. lık sunumlarda seyahat acentelerinin sağlık turizmine entegre olmaları ve sağlık turizm pazarlamasının acenteler tarafından yapılmasını tercih ettikleri ifade ettiler.
Turizm acenteleri ile sağlık kuruluşlarını buluşturan, karşılıklı iş birliklerini yolunu açan çalıştay, amacına ulaşarak sağlık turizmi konusunda önemli bir açığı kapattı.

“Seyahat Acentelerinin Sağlık Turizmine Entegrasyonu Çalıştayı “ na katılan sağlık kuruluşları:
ACADEMIC HOSPITAL
ADEM VE HAVVA
ANADOLU SAĞLIK GURUBU
ANKARA GÜVEN HASTANESİ
DÜNYA GÖZ
ECP HASTANESİ
HOSPITADENT
İSTANBUL CERRAHİ HASTANESİ
KOLAN HASTANESİ – BEYLİKDÜZÜ
KUDRET GÖZ HASTANESİ
LIV HASTANESİ
MEDICABIL HASTANESİ
MEDİCANA
MEDİPOL HASTANESİ
MEMORIAL SAĞLIK GRUBU
MLP MEDICALPARK
NEOLIFE ONKOLOJİ MERKEZİ
ÖZEL DUYGU HASTANESİ
ÖZEL MEDLINE ADANA HASTANESİ
ROMATEM

SAĞLIK TURİSTİ ORTALAMA 8-10 BİN DOLAR HARCIYOR

Çalıştayda sağlık turizmi verileri paylaşıldı. Buna göre, 2015’te 746 bin turist sağlık turizmi kapsamında Türkiye’ye geldi. Bu alanda hasta başına düşen harcama 8 ile 10 bin dolar arasında değişiyor. Türkiye 2015’te sağlık turizminden 5.8 milyar dolar elde etti. Ortalama bir turiste oranla 10 kat fazla harcayan sağlık turisti ülkeye en çok saç ekimi ve estetik için geliyor. Göz ameliyatları için 3.500-5.000, böbrek nakli için 30.000, karaciğer nakli 120.000, kalp ameliyatı 25.000, kemik iliği nakli için ise 250.000 dolar harcıyor. Türkiye, dünyada sağlık turizmi gelirinde üçüncü sırada yer alıyor. İlk sırada Amerika, ikinci sırada ise Almanya bulunuyor. Hasta sayısı açısından bakıldığında ise yine ilk sırada Amerika, ikinci sırada Almanya, üçüncü sırada Tayland, dördüncü sırada Hindistan ve beşinci sırada Türkiye var.

 

 

 

Comments are closed.